Pamiątkowa tablica na grobie Michała Tomczaka Drukuj
Na cmentarzu parafialnym w Rogotwórsku, w rodzinnym grobie, pochowany jest Michał Tomczak. To jeden z najbardziej znanych i najbardziej dzielnych żołnierzy zbrojnego podziemia, Komendant Obwodu Płockiego Armii Krajowej, używający w okresie konspiracji pseudonimów "Bończa" i "Jędrek". Został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 9 stycznia 1946 roku.
Pan Leszek Ners, dzisiaj prawie dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Warszawy, a w czasach okupacji znajomy Michała Tomczaka - "świadek tamtych dni", jak sam się często określa - postanowił uhonorować Komendanta pamiątkową tablicą umieszczoną w miejscu jego wiecznego spoczynku. 
Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce w niedzielę, 16 września 2012 roku. O godzinie szesnastej w kościele parafialnym w Rogotwórsku rozpoczęła się Msza święta odprawiana przez proboszcza, księdza Krzysztofa Muzala w intencji Michała Tomczaka. Na Mszę przybyła córka Komendanta, pani Michalina Gołębiowska z mężem, córką i wnuczkami, członkowie bliskiej i dalszej rodziny oraz fundator tablicy z wnukiem i znajomymi. Obecne były poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drobinie i sztandaru poświęconego pamięci mieszkańców gminy Drobin zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Po Mszy zebrani udali się na cmentarz, gdzie została odsłonięta tablica zawierająca informację o miejscu wiecznego spoczynku i tragicznej śmierci Komendanta. Tablicę odsłonili: córka Michała Tomczaka pani Michalina Gołębiowska i jej fundator pan Leszek Ners, po czym ksiądz proboszcz odmówił modlitwę i poświęcił tablicę. Na grobie zostały złożone wieńce, wiązanki i zapalono znicze.
Po uroczystości na cmentarzu zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie - przy kawie i ciastku - mogli powspominać postać Komendanta. Zebrani z uwagą wysłuchali prelekcji pana doktora Jacka Pawłowicza, kierownika Referatu Edukacji Publicznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Głos zabrała także córka Michała Tomczaka, pani Michalina Gołębiowska, która podziękowała fundatorowi tablicy i organizatorom spotkania za uhonorowanie i upamiętnienie postaci swojego Ojca. Uwagami i refleksjami dzielili się także obecni na spotkaniu przedstawiciele szkół i instytucji oświatowych: pan Ryszard Dylewski, przewodniczący Komisji Oświatowej Rady Miejskiej w Drobinie, długoletni były dyrektor Zespołu Szkół w Drobinie oraz panowie Andrzej Łopata i Przemysław Załuga, nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Drobinie.
Księdzu Proboszczowi, panu organiście i chórowi parafialnemu oraz wszystkim obecnym na uroczystości w kościele, na cmentarzu i na spotkaniu w szkole należą się słowa wdzięczności podziękowania.
Więcej zdjęć, które wykonały: prawnuczka Komendanta oraz jedna z uczennic Gimnazjum w Drobinie, można obejrzeć w galerii, w albumie Pamiatkowa tablica na grobie Michała Tomczaka.
Z życiorysem Michała Tomczka można zapoznać się na stronie internetowej http://www.stankiewicze.com/.